Knihovna Národního muzea - Exlibris - Zdeněk Mézl

Vyhledávání:

Fond exlibris Zdeňka Mézla

Fond obsahuje práce výtvarníka, ilustrátora a grafika Zdeňka Mézla (* 30. října 1934 Praha), v celkovém počtu 324 zpracovaných sbírkových předmětů. Fond byl založen v roce 1975, kdy autor daroval do Knihovny Národního muzea soubor exlibris v počtu 85 kusů, dále byl pak v roce 2007 významně rozšířen o 223 děl exlibris a užité grafiky. Další ukázky tvorby jsou z let 2008 a 2011.

Součástí sbírky jsou nejen exlibris, ale i svatební oznámení, pozvánky, novoročenky, děkovné listy a další ukázky užité grafiky. Exlibris i užitá grafika vznikala souběžně s autorovou ilustrační tvorbou. To je patrné i na námětech exlibris, kdy autor použil originální ilustrace, ke kterým byl následně přitištěn text s dedikací, či dalšími informacemi. Ve většině případů se jedná o originální grafické tisky, jen nepatrný zlomek byl vytvořen některou z reprodukčních technik. Objevuje se zde převážně dřevoryt, který je pro tvorbu Zdeňka Mézla typický, ale nalezneme i techniku suché jehly a škrabacího kartonu. Ve fondu se nachází průřez autorovou tvorbou, a to od děl z jeho raného tvůrčího období až po současnost.

V Oddělení Knižní kultury v Knihovně Národního muzea se nachází také rozsáhlý fond ilustrací z dílny Zdeňka Mézla. Díky autorovi jsou oba fondy průběžně rozšiřovány, a tak poskytují zajímavý obraz o práci tohoto známého výtvarníka na poli knižní tvorby a grafiky. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace