Archiv Národního muzea - PROCHÁZKA Jan Svatopluk

Číslo fondu/sbírky:
296
Název fondu/sbírky:
PROCHÁZKA Jan Svatopluk
Značka fondu/sbírky:
Datace:
1891 - 1933
Původce:
PROCHÁZKA Jan Svatopluk (13.5.1891-30.1.1933) přírodovědec Vystudoval přírodní vědy, stal se adjunktem paleontologického oddělení NM v Praze. Napsal řadu prací paleontologických ale též botanických a geologicko-mineralogických. Věnoval se ochraně přírody, přednášel o ní na Karlově univerzitě i na technice. Zasloužil se i o pokrok českého zahradnictví a to jak pracemi z jeho historie, tak i organizačně jako jednatel Společnosti pro zvelebení zahradnictví. Byl i jinak veřejně činný, podílel se na práci Památkového sboru hl. města Prahy, Masarykovy akademie práce, Československé akademie zemědělské, účastnil se mezinárodních kongresů, zasloužil se o vydání zákonů na ochranu přírody a památek, byl jednatelem Svazu junáků a aktivním členem zednářské lože Bohemia.
Popis:
V písemnostech jsou osobní doklady od vysvědčení přes dekrety z Muzea, vojenské, lékařské, majetkové a jiné listiny, legitimace až po osobní památky. Rozsáhlá je jeho uchovaná korespondence. V oddílu rukopisů jsou desítky drobných článků a rozprav, týkajících se ochrany přírody, vzpomínek na významné přírodovědce, popisu sbírek v NM, zahradnictví, přírody v Praze. K největším patří Péče o kraj I-III (464 listy), Příručka o Baltickém moři a okolí (215 listů), vlastní bibliografie, Ochrana přírody a památek přírodních (64), Věda a pověra, Z pravěku rostlin (355) a jiné. V dokumentaci Procházkovy veřejné činnosti jsou uloženy materiály z mezinárodních kongresů 1914-31, materiály týkající se skautingu, Spolku pro ochranu zvířat, Památkového sboru hl. města Prahy, korespondence členů zednářské lože a další doklady. Ilustrační materiál obsahuje noviny a časopisy s publikovanými příspěvky J. S. Procházky, novinové výstřižky, politické letáky a pamflety - kromě jiného též velká sbírka různých Ex libris (vlastních i vyměněných).
Metráž (bm):
Nezpracováno
Zpracováno
Inventarizováno
0.66
2.09
0
Jazyk:
Místo vzniku:
Tématické skupiny:
Osobní fondy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace