Archiv města Ostravy - Palkovský Edmund, JUDr.

Název archivu:
Číslo fondu/sbírky:
580
Název fondu/sbírky:
Palkovský Edmund, JUDr.
Značka fondu/sbírky:
PZ E.Palkovský
Datace:
1858 - 1930
Původce:
JUDr.Edmund Palkovský, nar. 18.10.1858 v Brušperku, zemř. 7.4.1930 v Mor. Ostravě; první český advokát v Mor. Ostravě, vůdčí osobnost českého národního hnutí na Ostravsku v 90. l. 19. stol. a na poč. 20. stol., předseda odbočky Ústřední Matice školské, zakladatel a první starosta Sokola v Mor. Ostravě, spoluzakladatel Českého akc. pivovaru, jednatel politického spolku Moravský klub, zakladatel spolku Národní dům, funkcionář Matice Ostravské, zakladatel Občanské záložny v Mor. Ostravě, iniciátor výstavby místní dráhy Ostrava-Brušperk
Popis:
Největší část fondu tvoří písemnosti týkající se českých obecných a měšťanských škol v Moravské Ostravě a okolí, zřízení českého gymnázia v Moravské Ostravě a jejího postátnění. Z písemností spolků je zde zastoupena Matice Ostravská a politický spolek Moravský klub a dále Sokol, právnické spolky, Moravská národní jednota, Národní rada česká, Matice osvěty lidové pro Těšínsko, Potravinářský spolek Vzájemnost aj. Dochovala se též korespondence zůstavitele s řadou osobností, též s poslanci A. Bráfem a I. Hořicou, spisovatelem V. Martínkem, historikem V. Praskem aj. Součástí fondu jsou též jednotliviny k Českému akciovému pivovaru v Mor. Ostravě, národní loterii, kapli na Radhošti aj. Životopisný materiál k osobě zůstavitele je neúplný.
Metráž (bm):
Nezpracováno
Zpracováno
Inventarizováno
0
0.12
0.12
Jazyk:
čeština, němčina
Místo vzniku:
Králíky, Sedliště
Tématické skupiny:
Osobní fondy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace