Státní oblastní archiv v Plzni - Pirnerovi Maxmilián, prof., a Karel, Ing.

Číslo fondu/sbírky:
10349
Název fondu/sbírky:
Pirnerovi Maxmilián, prof., a Karel, Ing.
Značka fondu/sbírky:
PP Pirnerové
Datace:
1881 - 1979
Původce:
Maxmilián Pirner (1854-1924), vynikající malíř a dlouholetý profesor pražské Akademie výtvarných umění, jeho syn ing. Karel Pirner (1899-1975), projektant Stát. ústavu pro dopravní projekci, autor knih pro mládež s technickou tématikou. PP předal do SOA syn Karla P., doc. ing. Miroš Pirner, DrSc., bytem Praha 6 - Nebušice, U sokolovny 262.
Popis:
Písemnou pozůstalost Maxmiliána a Karla Pirnera tvoří jednotlivé materiály, svědčící o životě a díle Maxmiliána Pirnera, významného umělce, v jehož tvorbě se spojoval vrcholící novoromantismus s nastupujícím symbolismem a secesí, a vynikajícího učitele, z jehož školy na pražské Akademii vyšli známí umělci jako Max Švabinský, Jakub Obrovský, František Bílek ad., strojopis nevydané práce jeho syna, ing. Karla Pirnera "Démon lásky" o životě Maxe Pirnera, přičemž v životních osudech malíře a jeho rodiny se odrážejí dobové umělecké i společenské poměry a ukázky z literární tvorby Karla Pirnera pro mládež (knihy s technickou tématikou i další jeho publicistické činnosti. Soubor doplňuje kinofilm zajímavých materiálů ze života rodiny Pirnerů (mimo jiné dobové fotografie, písemnosti, rukopis cyklu romancí "Démon lásky" Jaroslava Vrchlického věnovaný Maxu Pirnerovi, ukázky korespondence s předními představiteli českého uměleckého a veřejného života a další).
Metráž (bm):
Nezpracováno
Zpracováno
Inventarizováno
0.12
0
0
Jazyk:
čeština
Místo vzniku:
Kutná Hora, Praha
Tématické skupiny:
Osobní fondy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace